Specjalistyczny Gabinet Laryngologiczny

Audiologia i foniatria

Audiologia i foniatria to ciągle jeszcze stosunkowo mało znane gałęzie laryngologii. Wiele wskazuje jednak na to, że już w najbliższym czasie może to ulec zmianie. Co zatem znajduje się w centrum ich zainteresowań i dlaczego warto samodzielnie przekonać się o możliwościach, jakie stwarzają?

Foniatria jest nauką, która koncentruje się przede wszystkim na zaburzeniach oraz schorzeniach głosu, mowy i języka, choć odpowiada również za schorzenia związane z narządem słuchu. Ma szczególnie duże znaczenie w odniesieniu do najmłodszych pacjentów, wspomniane schorzenia mogą bowiem przyczynić się do tego, że rozwój mowy dziecka nie będzie prawidłowy. Z kolei audiologia odpowiada za sam proces słyszenia, a także za choroby narządu słuchu i te problemy, które charakteryzują osoby niedosłyszące.

Audiolog i foniatra nie powinni zresztą kojarzyć się z lekarzami, z którymi muszą się kontaktować jedynie dzieci. Owszem, to one są najczęstszymi pacjentami obu grup specjalistów, lekarzy tych odwiedzać powinna jednak również młodzież oraz pacjenci dorośli (zwłaszcza po schorzeniach mózgu i krtani, które prowadzą do zaburzenia mowy). W czasach, w których tak duży nacisk kładzie się na lekkość wypowiedzi, można się tylko cieszyć z rosnącego znaczenia obu specjalizacji.


desc

Czym zajmuje się lekarz laryngolog?

Laryngolog jest lekarzem odpowiedzialnym za leczenie zachowawcze i zabiegowe w przypadku problemów z uchem, nosem, krtanią oraz gardłem...

desc

Zabieg płukania uszu

W przewodach słuchowych gromadzi się woskowina, co jest zjawiskiem jak najbardziej naturalnym...

desc

Usunięcie ciała obcego z ucha

Nawet, jeśli wiemy, jak duże znaczenie ma troska o stan naszych uszu i staramy się nie lekceważyć jej znaczenia.

desc

Wymazy z gardła, nosa, jamy ustnej

Wymazy z gardła, nosa, jamy ustnej, a także z języka oraz migdałków, zaliczane są do tak zwanych badań mikrobiologicznych.

desc

Czym zajmuje się lekarz laryngolog?

Vivamus tortor tellus, rutrum sit amet mollis vel, imperdiet consectetur orci.

desc

Jak wyleczyć chrapanie?

Chrapanie, wbrew przeświadczeniu wielu osób, nie jest schorzeniem łatwym do wyleczenia.

desc

Leczenie anginy

Angina jest jedną z tych chorób, które mogą wywoływać nie tylko wirusy, ale również bakterie..

desc

Kiedy trzeba usunąć migdałki?

Gdy rodzice słyszą o tym, że najskuteczniejszym sposobem na ochronę dziecka przed kolejnymi infekcjami będzie usunięcie migdałków podniebiennych.

desc

Audiologia i foniatria

Audiologia i foniatria to ciągle jeszcze stosunkowo mało znane gałęzie laryngologii. Wiele wskazuje jednak na to, że już w najbliższym czasie może to ulec zmianie.

desc

Problemy z równowagą

Problemy z równowagą mogą być definiowane na przynajmniej kilka sposobów. Zwykle mamy jednak do czynienia z uczuciem niestabilności i z wrażeniem niewłaściwego ułożenia w przestrzeni.

desc

Badania laryngologiczne

Mówiąc o badaniach laryngologicznych musimy mieć świadomość tego, że mamy do czynienia z pojęciem dość szerokim. Mianem tym określa się wszystkie badania...