Specjalistyczny Gabinet Laryngologiczny

Badania laryngologiczne

Mówiąc o badaniach laryngologicznych musimy mieć świadomość tego, że mamy do czynienia z pojęciem dość szerokim. Mianem tym określa się wszystkie badania, jakie mogą zostać zlecone i wykonane przez laryngologa tak w gabinecie lekarskim, jak i w laboratorium analitycznym.

Do badań najczęściej spotykanych zalicza się badanie zewnętrzne ucha i okolicy zausznej oraz otoskopia, a więc badanie zewnętrznego przewodu słuchowego i błony bębenkowej. Lekarz może jednak zlecić także badanie jamy nosowej (rynoskopia), badanie jamy ustnej oraz badanie gardła. Pomocna okazuje się tez rynoskopia tylna oznaczająca analizę części nosowej gardła z wykorzystaniem szpatułki i lusterka, a także badania krtani z wykorzystaniem lusterka. Popularne jest też badanie węzłów chłonnych szyi wykonywane nie tylko przez laryngologów, ale i przez lekarzy pierwszego kontaktu.

Zdecydowana większość badań laryngologicznych nie tylko jest bezbolesna, ale również nie wymaga od pacjenta czynienia wcześniejszych przygotowań. Wykonuje się je w gabinecie podczas wizyty i właśnie na ich podstawie stawiana jest diagnoza. W innych przypadkach laryngolog nie tylko przybliża sposób wykonania badania, ale i udziela wskazówek odnoszących się do przygotowania się do niego.


desc

Czym zajmuje się lekarz laryngolog?

Laryngolog jest lekarzem odpowiedzialnym za leczenie zachowawcze i zabiegowe w przypadku problemów z uchem, nosem, krtanią oraz gardłem...

desc

Zabieg płukania uszu

W przewodach słuchowych gromadzi się woskowina, co jest zjawiskiem jak najbardziej naturalnym...

desc

Usunięcie ciała obcego z ucha

Nawet, jeśli wiemy, jak duże znaczenie ma troska o stan naszych uszu i staramy się nie lekceważyć jej znaczenia.

desc

Wymazy z gardła, nosa, jamy ustnej

Wymazy z gardła, nosa, jamy ustnej, a także z języka oraz migdałków, zaliczane są do tak zwanych badań mikrobiologicznych.

desc

Czym zajmuje się lekarz laryngolog?

Vivamus tortor tellus, rutrum sit amet mollis vel, imperdiet consectetur orci.

desc

Jak wyleczyć chrapanie?

Chrapanie, wbrew przeświadczeniu wielu osób, nie jest schorzeniem łatwym do wyleczenia.

desc

Leczenie anginy

Angina jest jedną z tych chorób, które mogą wywoływać nie tylko wirusy, ale również bakterie..

desc

Kiedy trzeba usunąć migdałki?

Gdy rodzice słyszą o tym, że najskuteczniejszym sposobem na ochronę dziecka przed kolejnymi infekcjami będzie usunięcie migdałków podniebiennych.

desc

Audiologia i foniatria

Audiologia i foniatria to ciągle jeszcze stosunkowo mało znane gałęzie laryngologii. Wiele wskazuje jednak na to, że już w najbliższym czasie może to ulec zmianie.

desc

Problemy z równowagą

Problemy z równowagą mogą być definiowane na przynajmniej kilka sposobów. Zwykle mamy jednak do czynienia z uczuciem niestabilności i z wrażeniem niewłaściwego ułożenia w przestrzeni.

desc

Badania laryngologiczne

Mówiąc o badaniach laryngologicznych musimy mieć świadomość tego, że mamy do czynienia z pojęciem dość szerokim. Mianem tym określa się wszystkie badania...