Specjalistyczny Gabinet Laryngologiczny

Wymazy z gardła, nosa, jamy ustnej

Wymazy z gardła, nosa, jamy ustnej, a także z języka oraz migdałków, zaliczane są do tak zwanych badań mikrobiologicznych. Najczęściej ich wykonanie jest zlecane przez lekarza laryngologa, choć bywa i tak, że o wymaz proszą lekarze innych specjalizacji.

O największej skuteczności wymazów mówi się wtedy, gdy są one pobierane w momencie objawów klinicznych, na początku zakażenia i przed stosowaniem terapii z wykorzystaniem antybiotyków, choć bywa i tak, że zleca się je już po zakończeniu leczenia, aby zyskać pewność, że okazało się ono skuteczne. Pacjent powinien wykonać je w godzinach porannych będąc na czczo i wcześniej przepłukując jamę ustną przegotowaną wodą. Lekarze zalecają także wstrzymanie się z myciem zębów, wiele past do zębów posiada bowiem w swoim składzie specjalne substancje antybakteryjne, które są w stanie zafałszować wyniki. Jeśli pacjent posiada protezy zębowe, prosi się go o ich wyjęcie przed rozpoczęciem badania.

Z nieco mniej restrykcyjnymi zaleceniami mamy do czynienia wówczas, gdy zleca się nam wykonanie wymazu z nosa. Ten może być wykonywany bez względu na porę dnia, choć na 2 godziny przed badaniem pacjent nie powinien stosować kropli i maści do nosa o działaniu przeciwbakteryjnym.


desc

Czym zajmuje się lekarz laryngolog?

Laryngolog jest lekarzem odpowiedzialnym za leczenie zachowawcze i zabiegowe w przypadku problemów z uchem, nosem, krtanią oraz gardłem...

desc

Zabieg płukania uszu

W przewodach słuchowych gromadzi się woskowina, co jest zjawiskiem jak najbardziej naturalnym...

desc

Usunięcie ciała obcego z ucha

Nawet, jeśli wiemy, jak duże znaczenie ma troska o stan naszych uszu i staramy się nie lekceważyć jej znaczenia.

desc

Wymazy z gardła, nosa, jamy ustnej

Wymazy z gardła, nosa, jamy ustnej, a także z języka oraz migdałków, zaliczane są do tak zwanych badań mikrobiologicznych.

desc

Czym zajmuje się lekarz laryngolog?

Vivamus tortor tellus, rutrum sit amet mollis vel, imperdiet consectetur orci.

desc

Jak wyleczyć chrapanie?

Chrapanie, wbrew przeświadczeniu wielu osób, nie jest schorzeniem łatwym do wyleczenia.

desc

Leczenie anginy

Angina jest jedną z tych chorób, które mogą wywoływać nie tylko wirusy, ale również bakterie..

desc

Kiedy trzeba usunąć migdałki?

Gdy rodzice słyszą o tym, że najskuteczniejszym sposobem na ochronę dziecka przed kolejnymi infekcjami będzie usunięcie migdałków podniebiennych.

desc

Audiologia i foniatria

Audiologia i foniatria to ciągle jeszcze stosunkowo mało znane gałęzie laryngologii. Wiele wskazuje jednak na to, że już w najbliższym czasie może to ulec zmianie.

desc

Problemy z równowagą

Problemy z równowagą mogą być definiowane na przynajmniej kilka sposobów. Zwykle mamy jednak do czynienia z uczuciem niestabilności i z wrażeniem niewłaściwego ułożenia w przestrzeni.

desc

Badania laryngologiczne

Mówiąc o badaniach laryngologicznych musimy mieć świadomość tego, że mamy do czynienia z pojęciem dość szerokim. Mianem tym określa się wszystkie badania...