Specjalistyczny Gabinet Laryngologiczny

kiedy trzeba usunąć migdałki?

Gdy rodzice słyszą o tym, że najskuteczniejszym sposobem na ochronę dziecka przed kolejnymi infekcjami będzie usunięcie migdałków podniebiennych, zwykle nie ukrywają swoich obaw. Warto zatem zadać sobie pytanie o to, kiedy trzeba usunąć migdałki.

Oczywiście, same w sobie migdałki wcale nie stanowią zagrożenia, nie zaleca się więc ich prewencyjnego wycinania. Bywa jednak i tak, że w następstwie kolejnych infekcji następuje ich nadmierny rozrost. Sytuacja zaczyna się wówczas komplikować, te bowiem nie tylko nie pełnią swojej pierwotnej funkcji, ale również stają się mechaniczną przeszkodą w gardle sprawiającą, że oddychanie staje się poważnie utrudnione.

Może się wydawać, że przerośnięte migdałki skazują nas po prostu na kolejne infekcje. Okazuje się jednak, że mogą mieć poważniejsze konsekwencje. Gdy przerasta migdałek gardłowy (popularny trzeci migdał), dochodzi do zatykania części trąbki słuchowej. Kolejne porcje świeżego powietrza mają coraz trudniejszy dostęp do ucha środkowego, czego skutkiem jest gromadzenie się w nim płynu.

W skrajnym przypadku może to prowadzić do niedosłuchu. Przerośnięte migdałki to także jedna z częstszych przyczyn chrapania, w tym i tego, które jest połączone z groźnym bezdechem sennym.


desc

Czym zajmuje się lekarz laryngolog?

Laryngolog jest lekarzem odpowiedzialnym za leczenie zachowawcze i zabiegowe w przypadku problemów z uchem, nosem, krtanią oraz gardłem...

desc

Zabieg płukania uszu

W przewodach słuchowych gromadzi się woskowina, co jest zjawiskiem jak najbardziej naturalnym...

desc

Usunięcie ciała obcego z ucha

Nawet, jeśli wiemy, jak duże znaczenie ma troska o stan naszych uszu i staramy się nie lekceważyć jej znaczenia.

desc

Wymazy z gardła, nosa, jamy ustnej

Wymazy z gardła, nosa, jamy ustnej, a także z języka oraz migdałków, zaliczane są do tak zwanych badań mikrobiologicznych.

desc

Czym zajmuje się lekarz laryngolog?

Vivamus tortor tellus, rutrum sit amet mollis vel, imperdiet consectetur orci.

desc

Jak wyleczyć chrapanie?

Chrapanie, wbrew przeświadczeniu wielu osób, nie jest schorzeniem łatwym do wyleczenia.

desc

Leczenie anginy

Angina jest jedną z tych chorób, które mogą wywoływać nie tylko wirusy, ale również bakterie..

desc

Kiedy trzeba usunąć migdałki?

Gdy rodzice słyszą o tym, że najskuteczniejszym sposobem na ochronę dziecka przed kolejnymi infekcjami będzie usunięcie migdałków podniebiennych.

desc

Audiologia i foniatria

Audiologia i foniatria to ciągle jeszcze stosunkowo mało znane gałęzie laryngologii. Wiele wskazuje jednak na to, że już w najbliższym czasie może to ulec zmianie.

desc

Problemy z równowagą

Problemy z równowagą mogą być definiowane na przynajmniej kilka sposobów. Zwykle mamy jednak do czynienia z uczuciem niestabilności i z wrażeniem niewłaściwego ułożenia w przestrzeni.

desc

Badania laryngologiczne

Mówiąc o badaniach laryngologicznych musimy mieć świadomość tego, że mamy do czynienia z pojęciem dość szerokim. Mianem tym określa się wszystkie badania...