Leczenie anginy


Angina jest jedną z tych chorób, które mogą wywoływać nie tylko wirusy, ale również bakterie. Te ostatnie częściej odpowiadają za jej pojawienie się, bez względu jednak na przyczynę, anginę można dość łatwo rozpoznać po bardzo silnym bólu gardła

Leczenie anginy

Angina jest jedną z tych chorób, które mogą wywoływać nie tylko wirusy, ale również bakterie. Te ostatnie częściej odpowiadają za jej pojawienie się, bez względu jednak na przyczynę, anginę można dość łatwo rozpoznać po bardzo silnym bólu gardła. Ten nie tylko utrudnia przełykanie posiłków, ale nawet płynów, przez co pogarsza w wymierny sposób komfort życia pacjenta. Anginie bardzo często towarzyszy również podwyższona temperatura ciała oraz dolegliwości bólowe typowe dla przeziębienia.

Ponieważ angina jest wywoływana nie tylko przez bakterie, ale i przez wirusy, o skuteczności leczenia przesądza przede wszystkim dostosowanie terapii do indywidualnych potrzeb pacjenta. Właśnie dlatego zaleca się konsultację z lekarzem i ograniczone zaufanie do „sprawdzonych metod”, które często powodują więcej strat niż korzyści. Na szczęście, już po podaniu leków, organizm relatywnie szybko wraca do dawnej formy.

Choć jednak gorączka znika, a gardło przestaje boleć, warto pamiętać o konieczności stosowania się do zaleceń lekarza, w tym zwłaszcza o konieczności pozostawiania w łóżku przez czas trwania terapii. Nie wolno też zapominać o tym, że ignorowanie anginy może pociągać za sobą poważne konsekwencje z zapaleniem mięśnia sercowego włącznie.